Wersja historyczna publikacji, ważna od: 04.04.2017 08:08:40 do: 04.04.2017 08:09:42, opublikowana przez: Dorota Relidzyńska-Bożentka

Członkostwo w ARGE

Uczestnictwo w stowarzyszeniach regionów – Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE Współpraca z Europejskim Stowarzyszeniem Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi. Województwo opolskie jest członkiem Stowarzyszenia od grudnia 2000 (uchwała Nr XXII/163/2000 Sejmiku Województwa z 26 września 2000r. Przystąpienie do Stowarzyszenia było zwieńczeniem współpracy datującej się od roku 1997, która wywarła duży wpływ na kształtowanie się i rozwój opolskiego programu odnowy wsi. Inicjatywa ta ma olbrzymi wymiar promocyjny i jest polem wymiany doświadczeń wsi osiągających najbardziej spektakularne rezultaty. Celem jest wspieranie międzynarodowej wymiany doświadczeń, szczególnie pomiędzy państwami i regionami państw członkowskich UE oraz państwami przechodzącymi przeobrażenia strukturalne i polityczne ze wschodu Europy, jak również podnoszenie motywacji biorących udział w procesie odnowy wsi. Dzięki członkostwu w 2007 r. zorganizowano VI Europejski Kongres Odnowy Wsi, który odbył się w Kamieniu Śląskim i stanowił niepowtarzalne wydarzenie na skalę międzynarodową. Współpraca Województwa Opolskiego ze Stowarzyszeniem obejmuje następujące działania:

  • Uczestnictwo w konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi (co dwa lata) - do tej pory 6 krotnie. Każdorazowo konkurs odbywa się pod odmiennym hasłem oddającym treści uznawane za szczególnie istotne dla europejskiej odnowy wsi.
     Sołectwo  Rok  Motto
     Kamień Śląski  2000  Bez przyszłości nie ma przeszłości
     Brożec  2002  Przekraczając granice
     Żyrowa  2004  Sprostać wyzwaniu unikalności- zwrot ku wyjątkowości
     Frączków  2006  Zmiana jako szansa
     Kuniów  2008  Przyszłość dzięki społeczeństwu innowacyjnemu
     Gmina Zdzieszowice  2010  Nowa energia dla dobrej współpracy
     Gmina Pokój  2012  W pogoni za przyszłością
     Gmina Gogolin  2014  Lepiej żyć

  • Uczestnictwo w podróżach studyjnych dla specjalistów prowadzących regionalne programu odnowy wsi - corocznie z wyjątkiem roku 2004 kiedy takiej podróży nie organizowano
  • Organizację podróży studyjnych dla uczestników opolskiego programu odnowy wsi od 2000 roku
  • Przekazywanie i wymianę informacji o przebiegu odnowy wsi i rozwoju obszarów wiejskich w Europie poprzez wydawnictwa periodyczne i publikator Stowarzyszenia Dorferneuerung International.
Współdziałanie z Europejskim Stowarzyszeniem Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi w Wiedniu przynosi następujące efekty:
  • Umożliwia dostęp do wiedzy nt. metody rozwoju obszarów wiejskich jaką jest odnowa wsi i transfer tej wiedzy do regionu oraz uczestników opolskiego programu odnowy wsi. To z kolei zapewnia programowi prawidłowy rozwój w zgodzie z trendami europejskimi.
  • Umożliwia efektywniejszą promocję odnowy wsi w Polsce i podtrzymuje pozycję regionu jako krajowego lidera w tej dziedzinie.
  • Poszerza międzynarodową i międzyregionalną współpracę województwa opolskiego

Metryczka

Dokument wytworzył:Dorota Relidzyńska-Bożentka
Data wytworzenia:03.04.2017
Godzina wytworzenia:15:00
Podmiot udostępniający:Województwo Opolskie
Przewiń do góry