Wersja historyczna publikacji, ważna od: 18.12.2024 13:14:38 do: 18.12.2024 13:56:09, opublikowana przez: Iwona Marek

Baterie i akumulatory – opłata produktowa, opłata na publiczne kampanie edukacyjne, wykaz miejsc odbioru i punktów zbierania zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych

Kategoria:Środowisko
Komórka organizacyjna:Referat Opłat i Windykacji
Podmioty uprawnione:

Przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu baterie i akumulatory mają obowiązek organizowania i finansowania zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i zużytych akumulatorów oraz właściwego gospodarowania zużytymi bateriami i zużytymi akumulatorami. Z powyższym wiąże również obowiązek osiągania wymaganych poziomów zbierania oraz prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych.

Przedsiębiorcy wprowadzający baterie samochodowe lub akumulatory samochodowe są zobowiązane do podpisania umowy z zakładem przetwarzania oraz do prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych, nie mają obowiązku osiągania wymaganych poziomów zbierania.

Działalność można prowadzić tylko po uprzedniej rejestracji w Rejestrze Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (Rejestr BDO).

Swoje obowiązki wprowadzający może wykonywać również za pośrednictwem podmiotu pośredniczącego na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jednakże odpowiedzialność za ich prawidłową realizację spoczywa na wprowadzającym baterie lub akumulatory.

Przy ustalaniu masy wprowadzanych do obrotu baterii i akumulatorów nie uwzględnia się masy tych baterii i akumulatorów, w tym także stanowiących przynależność albo część składową urządzenia lub dodatek do innych produktów, które zostały wyeksportowane lub były przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy dokonanej przez wprowadzającego baterie lub akumulatory lub innego przedsiębiorcę.

Sprzedawcy detaliczny baterii i akumulatorów samochodowych kwasowo ołowiowych.

Wymagania i potrzebne dokumenty:

Wprowadzający baterie i akumulatory sporządza i składa w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi w zakresie działu VI, do 15 marca za rok poprzedni.

Sprzedawca detaliczny baterii i akumulatorów samochodowych kwasowo ołowiowych, od którego klienci nie odebrali opłaty depozytowej sporządza i składa roczne sprawozdanie o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłaty w terminie do 15 marca za rok poprzedni. Roczne sprawozdania składane są drogą tradycyjną. System BDO nie obejmuje sprawozdań dotyczących opłaty depozytowej.

Opłaty:

– opłata produktowa

– opłata na publiczne kampanie edukacyjne

– nieodebrana opłata depozytowa

Termin płatności: do 15 marca za rok poprzedni.

W przypadku nieuiszczenia opłaty produktowej albo wniesienia opłaty niższej od należnej marszałek województwa określa, w drodze decyzji, wysokość zobowiązania z tytułu opłaty produktowej.

W przypadku niewykonania decyzji, marszałek województwa ustala, w drodze decyzji, dodatkową opłatę produktową w wysokości odpowiadającej 50% niewniesionej opłaty produktowej.

Termin uiszczenia opłaty, wynosi 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca jej wysokość stała się ostateczna. Do należności z tytułu opłat produktowych oraz dodatkowych opłat produktowych stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa, z tym, że uprawnienia organów podatkowych przysługują marszałkowi województwa.

Numer rachunku bankowego:

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

ul. Piastowska 14

45-082 Opole

Bank Millennium S.A.

61 1160 2202 0000 0001 5350 4146

Prawidłowo opisany przelew powinien zawierać dane zobowiązanego, NIP, rodzaj opłaty i rok, którego dotyczy wpłata.

Zwolnienie z opłaty produktowej:

Przepisów ustawy w zakresie osiągania wymaganych poziomów zbierania, w tym dotyczących opłaty produktowej, organizowania i finansowania zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, zawierania umowy ze zbierającym zużyte akumulatory oraz z prowadzącym zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, składania wykazu zakładów przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, nie stosuje się do Wprowadzającego baterie lub akumulatory, który w danym roku kalendarzowym wprowadził do obrotu:

–  baterie/akumulatory przenośne o łącznej masie nieprzekraczającej 1 kg,

– baterie/akumulatory przemysłowe, baterie/akumulatory samochodowe o łącznej masie nieprzekraczającej 100 kg,

pod warunkiem przedłożenia marszałkowi województwa, w nieprzekraczalnym terminie do 15 marca danego roku Sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami w bazie BDO wraz z elektronicznymi załącznikami w postaci:

–  wszystkich zaświadczeń o udzielonej pomocy de minimis w bieżącym roku oraz w dwóch latach poprzednich lub oświadczenia o otrzymanej bądź nieotrzymanej wielkości pomocy de minimis w tym okresie,

–  formularza informacji wymaganego przy ubieganiu się o pomoc de minimis udzielanej na warunkach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1).

Dokumenty o pomoc de minimis jako pliki pdf lub zip przed załączeniem do sprawozdania należy opatrzeć podpisem elektronicznym. Wartość pomocy de minimis odpowiada wartości zwolnienia z opłaty produktowej, obliczanej z zastosowaniem stawki opłaty produktowej dla zużytych baterii przenośnych lub zużytych akumulatorów przenośnych.

Jeżeli opłata na publiczne kampanie edukacyjne nie przekracza 10 zł, to wprowadzający baterie i akumulatory nie ma obowiązku finansowania kampanii ani składania sprawozdania o publicznych kampaniach edukacyjnych.

Miejsce składania dokumentów:

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
ul. Piastowska 14
45-082 Opole

Departament Ochrony Środowiska
ul. Hallera 9
45-867 Opole

Organ właściwy:Marszałek Województwa
Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz.1004 z późn.zm.)
Osoba odpowiedzialna:Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska

Załączniki

Metryczka

Dokument wytworzył:Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska
Data wytworzenia:13.12.2024
Godzina wytworzenia:12:59
Podmiot udostępniający:Województwo Opolskie
Przewiń do góry