Prof. dr hab. n. med. MARIAN ZEMBALA
Profesor doktor habilitowany nauk medycznych Marian Zembala urodził się w 1950 r. w Krzepicach koło Częstochowy.
Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, które ukończył z wyróżnieniem w 1974 r. Uzyskał jednocześnie wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Primi Inter Pares”.
W latach 1975-1981 pracował jako asystent, a następnie starszy asystent w klinice Chirurgii Serca AM we Wrocławiu. Od roku 1982 pracował w tej klinice na stanowisku adiunkta.
W 1970 r. obronił z wyróżnieniem pracę doktorską.
W 1980 r. odbył staż w belgijskiej Klinice Kardiochirurgii.
W latach 1982-1985 odbył w Holandii staż naukowy w klinice Kardiochirurgii St. Antonius Uniwersytetu w Utrechcie, gdzie był inicjatorem projektu współpracy w zakresie bezpłatnego leczenia polskich dzieci z ciężkimi, wrodzonymi wadami serca oraz szkolenia w tej klinice personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. W ramach tego projektu operowanych było w Utrechcie ponad 500 dzieci z Polski.
W 1985 r. rozpoczął pracę w nowo powołanej Katedrze i Klinice Śl.A.M w Zabrzu, której kierownikiem był prof. Zbigniew Religa.
W 1988 r. odbył kolejny staż naukowy w Deborah Heart und Lung Center w Nowym Yorku.
Asystował przy pierwszych operacjach transplantacji serca w Polsce oraz zabiegu wszczepienia sztucznego serca człowiekowi.
W 1988 r. uzyskał specjalizację z zakresu kardiochirurgii.
W 1989 r. wraz z dr med. Andrzejem Bochenkiem uruchamiał ośrodek kardiochirurgiczny w Katowicach-Ochojcu.
W 1990 r. rozpoczął kolejny staż naukowy w Klinice Kardiochirurgii Uniwersytetu RATH Aachen w Niemczech.
W 1990 r. powrócił do Kliniki Kardiochirurgii Śl.A.M. w Zabrzu, gdzie zajął się programem transplantacji serca i płuc.
Jako pierwszy w Polsce wprowadził mapping śródoperacyjny oraz operacyjne leczenie napadowego częstoskurczu komorowego w chorobie niedokrwiennej serca oraz pierwszy zastosował u chorego obie tętnice piersiowe-wewnętrzne w chirurgicznym leczeniu choroby niedokrwiennej serca.
W latach 1991-1996 odbywał liczne staże naukowe w Anglii, USA, Francji.
W 1997 r. wykonał pierwszą w Polsce transplantację pojedynczego płuca.
Od 1993 r. jest dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Od 1997 r. jest członkiem Rady Transplantacyjnej, a w latach 1997-1999 był Prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
Jest autorem ponad 130 prac naukowych publikowanych w czasopismach i książkach medycznych.
Jest członkiem licznych organizacji medycznych, m.in.: Członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Członek International Society for Heart and Lung Transplantation. W latach 1992-1995 był członkiem Rady Naukowej World Society Cardiothoracic Surgery.
Jest uczniem prof. dr hab. med. Zbigniewa Religi, z którym pracował od roku 1985, a więc od chwili powstania Kliniki Kardiochirurgii Śl.A.M. w Zabrzu do czerwca 1999 r.
Dzięki działaniom Profesora Mariana Zembali powstały i rozwijają się opolska kardiologia oraz opolska kardiochirurgia, a pacjenci kardiologiczni z Opolszczyzny mają zapewniony dostęp do wysokospecjalistycznych usług medycznych.
To dzięki Profesorowi Zembali Opolszczyzna może się poszczycić m.in. dobrze funkcjonującym programem leczenia ostrych incydentów wieńcowych, który zapewnia wszystkim mieszkańcom naszego regionu 24-godzinny dostęp do nowoczesnej diagnostyki i leczenia ich zwężeń metodą angioplastyki.
Opolskie oddziały kardiologii i kardiochirurgii współpracują ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którego dyrektorem jest Profesor Zembala.
Współpraca odbywa się zarówno na poziomie szkolenia kadry medycznej, jak również konsultacji i leczenia pacjentów, których stan zdrowia wymaga pobytu w ośrodku klinicznym.
Metryczka
Wytworzono: | 05.10.2015 |
---|---|
Wytworzono przez: | Radosław Nowosielecki |
Opublikowano: | 20.10.2016, 15:41 |
Opublikowano przez: | Radosław Nowosielecki |
Podmiot udostępniający: | Województwo opolskie |
Liczba odwiedzin: | 295 |
Rejestr zmian
-
Marian Zembala
- Utworzono:
- 20.10.2016, 15:41
- Utworzono przez:
- Radosław Nowosielecki
W przypadku problemów z dostępnością dokumentu na stronie BIP prosimy o zgłoszenie uwag koordynatorowi dostępności Pani Aldonie Stahlberger, email: dostepnosc@opolskie.pl, tel. +48 77 44 45 519.